24 march 2022, 11:45 Sport views 2962
Moldova a cîștigat medalia de bronz la Campionatul European de tir

Sportiva moldoveană Anna Dulce a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de tir printre juniori. Despre acest lucru a anunțat Federația Națională de Tir Sportiv din Republica Moldova, informează Noi.md.

În calificări, Anna a ocupat locul 7 și a ajuns în semifinale, unde a învins sportivii din Slovenia și Germania și a ajuns în finală. Într-o luptă grea, cu o diferență minimă de 0,5 puncte, Anna a ocupat locul trei.

Campionatul are loc în orașul norvegian Hamar în perioada 18-27 martie 2022, La competiție au evoluat 48 de sportive din 21 de țări. Antrenorul Oleg Moldovan a menționat că aceasta a fost o medalie planificată, iar Anna s-a descurcat foarte bine.

Source: noi.md