21 october 2016, 16:05 Sport views 4424
Radu Albot a fost eliminat de la turneul de la Stockholm

Tenismanul moldovean Radu Albot a fost eliminat din concurs în turul doi al turneului internațional ATP de la Stockholm (Suedia).

Albot a cedat în două seturi 6-7, 3-6 germanului Tobias Kamke, numărul 127 mondial. Conform statisticii meciului, cel mai vulnerabil punct în jocul său l-a constituit serviciul al doilea.

Radu Albot ocupă locul 103 în clasamentul mondial. Jucătorul moldovean s-a autodepășit în prima rundă a turneului, învingîndu-l surprinzător cu 6-3, 6-4 pe americanul Steve Johnson, clasat pe locul 24 în lume.

Radu Albot (27 ani) este cel mai bun tenisman moldovean, căruia îi aparțin o serie de performanțe stabilite în premieră în istoria sportului moldovenesc. În cariera sa a cîștigat 14 turnee Futures și 5 Challengers.

Source: moldpres.md