25 aprilie 2017, 14:45 Sport views 4361
Radu Albot s-a menținut pe locul 81 în lume

Tenismanul moldovean Radu Albot (27 de ani) este poziționat ieri pe locul 81 în clasamentul mondial ATP pe care s-a situat în premieră săptămîna trecută.

La începutul lunii el era clasat pe locul 82, repetînd astfel un record fixat în premieră pe 4 mai 2015.

Poziția actuală din top a devenit posibilă datorită bunei evoluții la turneul de la Marrakesh (Maroc), unde i-a cedat în optimile de finală lui Benoit Paire (Franța), numărul 39 mondial. Anterior Radu Albot l-a învins în runda inaugurală de pe tabloul principal al competiției pe numărul 55 mondial, Nicolas Almagro (Spania).

Jucătorul moldovean a fost inclus pentru prima dată în clasamentul ATP în 2007 pe locul 1039.

Radu Albot este cel mai bun tenisman moldovean, angajat în echipa sportivă a Serviciului Protecție Civilă și Situații Excepționale. Lui îi aparțin o serie de recorduri în sportul moldovenesc.

Sursa: moldpres.md