27 june 2018, 10:30 Sport views 11407
CM 2018: Franța și Danemarca au terminat la egalitate, 0-0

Franța și Danemarca au terminat la egalitate, 0-0, și s-au calificat ambele în optimile Campionatului Mondial. Acesta este primul egal alb de la acest turneu final.

Înainte de startul meciului, Franța era deja calificată, dar Danemarca putea termina grupa pe locul 1, dacă s-ar fi impus. Prima repriză a fost una echilibrată, ambele echipe alternînd momentele bune de joc. Cea mai mare ocazie a fost în minutul 44, cînd Giroud a reluat slab din mijlocul careului.

În partea a doua, Danemarca a forțat victoria care i-ar fi adus primul loc în grupă. Vedeta Ericksen a tras puternic din lovitură liberă, dar șutul său a fost respins de Mandanda În minutul 70, la două minute după ce a intrat pe teren, Nabil Fekir a șutat bine de la marginea careului, dar mingea a lovit plasa laterală.

Pînă la final, niciuna dintre echipe nu a mai avut ocazii notabile și scorul a rămas egal.

Source: gsp.ro