Show news from...
Go to section: Culture
 0 Comments Sunday, 24 June, 2018, 09:30    eye 4331 Views
 0 Comments Saturday, 23 June, 2018, 09:15    eye 7125 Views
 0 Comments Friday, 22 June, 2018, 09:15    eye 5739 Views
 0 Comments Thursday, 21 June, 2018, 09:33    eye 5103 Views
 0 Comments Wednesday, 20 June, 2018, 09:15    eye 1756 Views
 0 Comments Tuesday, 19 June, 2018, 09:15    eye 7186 Views
 0 Comments Monday, 18 June, 2018, 09:47    eye 5260 Views
 0 Comments Sunday, 17 June, 2018, 09:15    eye 4897 Views
 0 Comments Saturday, 16 June, 2018, 09:15    eye 6531 Views
 0 Comments Friday, 15 June, 2018, 09:15    eye 5933 Views
 1 Comments Thursday, 14 June, 2018, 09:15    eye 6584 Views
 0 Comments Wednesday, 13 June, 2018, 09:15    eye 6058 Views
 1 Comments Thursday, 06 December, 2018, 09:15    eye 5837 Views
 0 Comments Tuesday, 06 November, 2018, 09:15    eye 8104 Views
 0 Comments Saturday, 06 October, 2018, 09:00    eye 6518 Views
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Settlements of Moldova and Diaspora

Soroca

Statut:
Oraș
Prima atestare:
1850
Populația:
28360 locuitori

Soroca este un oraş din Republica Moldova, centrul administrativ al raionului Soroca. Amplasat  în nord-estul republicii, pe malul drept al Nistrului, oraşul Soroca este situat la 160 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia oraşului constituie 28362 locuitori. Prima atestare documentară a Sorocii datează din 1499, data încheierii tratatului de pace moldo-polon, la care a fost prezent şi “Coste Posadnic, pîrcălab de Soroca”.

Read more