Show news from...
Go to section: Culture
 1 Comments Tuesday, 08 September, 2020, 09:15    eye 11964 Views
 0 Comments Saturday, 08 August, 2020, 09:15    eye 9636 Views
 0 Comments Wednesday, 08 July, 2020, 09:20    eye 8617 Views
 0 Comments Monday, 08 June, 2020, 09:30    eye 8814 Views
 9 Comments Friday, 08 May, 2020, 09:30    eye 19387 Views
 2 Comments Wednesday, 08 April, 2020, 09:30    eye 28822 Views
 1 Comments Sunday, 08 March, 2020, 09:30    eye 46343 Views
 0 Comments Saturday, 08 February, 2020, 09:00    eye 8718 Views
 0 Comments Wednesday, 08 January, 2020, 09:30    eye 9947 Views
 0 Comments Friday, 31 July, 2020, 09:30    eye 2795 Views
 0 Comments Thursday, 30 July, 2020, 09:30    eye 8027 Views
 0 Comments Wednesday, 29 July, 2020, 09:30    eye 6403 Views
 0 Comments Tuesday, 28 July, 2020, 09:30    eye 9778 Views
 1 Comments Monday, 27 July, 2020, 09:15    eye 40952 Views
 0 Comments Sunday, 26 July, 2020, 09:15    eye 11792 Views
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Settlements of Moldova and Diaspora

Sverida

Statut:
Sat
Prima atestare:
1614
Populația:
84 locuitori

Sverida este un sat din cadrul comunei Onişcani, raionul Călăraşi. Localitatea se află la distanța de 19 km de orașul Călărași și la 66 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 84 de oameni. Satul Sverida a fost menționat documentar în anul 1614.

Read more