14 july 2015, 16:29 Sport views 7021
Moldova nu a obținut nicio medalie în Coreea de Sud (Foto)

Sportivii moldoveni nu au reușit să cîștige nicio medalie la Universiada Mondială de la Gwangju (Coreea de Sud).

Mai aproape de podium a fost Serghei Marghiev la aruncarea ciocanului, transmite Info-Prim. El s-a învrednicit de locul 4, cu rezultatul de 73,65 metri.

La Universiada Mondială s-au remarcat Cristina Budescu, care a luat locul 5 la judo în categoria de greutate de pînă la 48 kg. Natalia Stratulat a ocupat locul 7 la aruncarea discului, cu un rezultat de 54,74 metri, iar Andrei Rotaru s-a calificat în sferturile de finală la taekwondo.

În ciuda acestui fapt, sportivii moldoveni s-au întors de la Universiada-2015 din Gwangju cu impresii bune.