23 aprilie 2021, 10:30 Sport views 2613
Argint pentru R. Moldova la Campionatul Mondial de box

Pentru prima dată în istoria boxului moldovenesc, o sportivă din Moldova a cîștigat argintul la Campionatul Mondial.

În finala Campionatului Mondial de Box sportiva din Republica Moldova, Daria Kozorez la categoria de greutate de pînă la 81 kg, a pierdut în fata adversarei sale din India.

Tînăra sportivă din Tiraspol, Daria Kozorez, a devenit prima reprezentantă a Moldovei în finala Campionatului Mondial de Box de tineret.

Anul trecut, sportiva noastră a devenit Campioană Europeană printre juniori.

La Campionatul Mondial de la Kielce, Moldova este reprezentată de 11 boxeri, printre care două fete.

Kozorez Daria s-a născut la 1 ianuarie 2002 în satul Sucleia, raionul Slobozia. Ea practică boxul de 5 ani în clubul sportiv CȘATRII (o filială a școlii Sportive de lupte și box din Tiraspol a Rezervei Olimpice) sub îndrumarea antrenorului-profesor Anatolii Ahmadiev.

În perioada în care s-a ocupat cu boxul a devenit cîștigătoarea și medaliata turneelor internaționale de la Tiraspol, OrheiVarnița (Moldova); Dnepropetrovsk, Kharkiv, Hmelnițk (Ucraina); Baar (Muntenegru).

Este medaliată cu bronz la Campionatul European de tineret 2019 (Sofia); Campioană europeană printre tineret în anul 2020 (Budva).

În prezent, participă la Campionatul Mondial de tineret (Kielce), Polonia.

Este elevă a Școlii sportive a Rezervelor Olimpice (Tiraspol)

Sursa: noi.md