23 noiembrie 2020, 12:00 Sport views 2772
Judocanul Victor Sterpu a devenit campion european

Judocanul Victor Sterpu a devenit campion european printre seniori! La Praga, sportivul de 21 de ani a obținut 5 victorii în limitele categoriei de greutate 73 kg.

Victor a dispus de belgianul Jeroen Casse, germanul Igor Wandtke, austriacul Lukas Reiter și elvețianul Nils Stump, iar în finală l-a învins prin ippon pe georgianul Lasha Shavdatuashvili, campion olimpic în 2012 și medaliat cu bronz la JO din 2016, transmite IPN.

Anul trecut, Victor Sterpu a devenit campion european U20, iar pe 9 noiembrie curent, a cîștigat aurul și la Europenele U23.

O zi mai devreme, Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Europenele de la Praga. El a evoluat în categoria de greutate 66 kg.

Sursa: ipn.md