15 iunie 2018, 10:50 Sport views 9806
Petru Cataraga a devenit vicecampion european la para-taekwondo (Foto)

Pe 10 iunie 2018, în orașul Plovdiv, Bulgaria, în cadrul Jocurilor Deschise la Taekwondo s-a desfășurat Campionatul European la Para-taekwondo.

Reprezentantul Republicii Moldova Petru Cataraga s-a învrednicit de medalia de argint în categoria K42, - 62 kg. Sportivul a cîștigat prima lupta contra lui Ridouane Boushabi din Morocco, cu scorul 15-12. În finala Campionatului, Petru Cataraga s-a întîlnit cu sportivul rus Evgeni Alifirenko.

La începutul lunii iunie Petru Cataraga ocupa locul 6 în clasamentul mondial.

În anul 2017, el a cucerit medalia de bronz a Campionatului European și medalia de argint a Jocurilor Mondiale IWAS. La Campionatul Mondial din Londra sportivul a ocupat locul 5. Anul trecut, sportivul a fost numit cel mai bun sportiv paralimpic din Republica Moldova.

Sursa: noi.md