06 decembrie 2017, 10:55 Sport views 7977
Moldoveanul a cucerit medalia de argint la un turneu internațional de taekwondo

Sportivul Petru Cataraga, care a reprezentat Republica Moldova turneul internațional de para taekwondo, a cucerit medalia de argint.

În finală Petru Cataraga a luptat contra sportivului Saeid Sadeghianpour, dar a cedat în fața iranianului cu scorul de 8-3.

Turneul internațional de para taekwondo a fost organizat în cadrul Jocurilor Mondiale IWAS. Turneul, care s-a petrecut în orașul Vila Real de Santo Antonio din Portugalia, are statulul G-6, ceea ce îl clasează pe poziția a doua în ratingul competițiilor, după Campionatul Mondial la Para Taekwondo.

Vara trecută, Petru Cataraga s-a clasat pe prima poziție în cadrul Campionatului Ucrainei la para taekwondo.

Sursa: realitatea.md