Section filter

Calin Ivan

Calin Ivan – om politic și de stat din Republica Moldova. S-a născut la 10 martie 1935 în satul Plopi, raionul Rîbnița. Din 1955 membru al PCUS. A absolvit Şcoala de Viticultură şi Vinificaţie din Chişinău, apoi Institutul Agricol "M.V. Frunze" din Chișinău (1960), Școala Superioară de Partid de pe lîngă CC al PCUS din Moscova (1969) și cursurile la Academia Diplomatică din Moscova. A obținut titlul științific de candidat în științe economice în anul 1977.

După absolvirea facultății, începînd din anul 1960, lucrează ca agronom, vicepreședinte de colhoz, secretar al organizației de partid al colhozului "Viața Nouă". În anul 1963 este numit inspector al secției organizatorice al Comitetului Central al Partidului Comunist din RSSM și secretar al Comitetului de partid pentru controlul producției fermelor de stat.

În anii 1965 – 1971 deține funcția de prim-secretar al Comitetului raional de partid Călărași al PCM. La Congresele XI-XIII ale PCM a fost ales membru al Comitetului Central. Ivan Calin a vut calitatea de deputat al Sovietului Suprem al RSSM în legislaturile 7 și 8. Din anul 1971 este șef al secției agricole a Comitetului Central al PCM. În anul 1976 devine secretar al Comitetului Central al PCM.

La data de 10 aprilie 1980, Ivan Călin a fost numit în funcția de președinte al Prezidiului Sovietului Suprem din RSS Moldovenească. Ca urmare, între anii 1981-1990 a fost ales ca membru supleant al Comitetului Central al PCUS.

În perioada 24 decembrie 1985 - 10 ianuarie 1990 a îndeplinit funcția de președinte al Sovietului de Miniștri din RSSM. A fost ales timp de două legislaturi ca deputat în Sovietul Suprem al URSS.

A fost distins cu Ordinul Lenin, Ordinul Revoluției din Octombrie și cu trei Ordine Drapelul Roșu de Muncă.

Ivan Calin a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova pe listele PCRM începînd cu anul 1998 şi pînă în 2009. În perioada 22 iunie 1998 - 24 ianuarie 2000, a fost membru supleant în delegația Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei.

La 10 martie 2005, președintele Vladimir Voronin i-a conferit lui Ivan Calin "Ordinul Republicii" pentru muncă îndelungată și prodigioasă în organele supreme de stat, contribuție substanțială la dezvoltarea social-economică a republicii și activitate legislativă și obștească intensă.

Ivan Calin a încetat din viață la 2 ianuarie 2012 la Chișinău.

Settlements of Moldova and Diaspora

Dubovca

Statut:
Sat
Prima atestare:
1963
Populația:
350 locuitori

Dubovca este un sat din cadrul comunei Bozieni, raionul Hînceşti care se află la distanța de 13 km de orașul Hîncești și la 48 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 350 de oameni. Satul Dubovca a fost întemeiat în anul 1963.

Read more